ICM Controls ICM493-60A Single-Phase Line Voltage Monitor
BRAND: ICM Controls SKU: ICM493-60A
Add to Cart for Savings
Free Shipping
Ships Tomorrow
Availability:
10 In Stock
Description
ICM Controls’ ICM493-60A is an advanced single-phase line voltage monitor with a bank of surge arresters for added protection against lightning strikes. Includes a built-in 60A contactor. Housed in a NEMA Rated 3R enclosure for outdoor installations. UL Recognized. Installs easily between the service disconnect and the condensing unit. Ideal for Mini-Splits or other valuable, single-phase equipment.
Features
  • Protects against:
    • Over and under voltage
    • Rapid short cycling caused by transients
    • High-power surges
  • Ideal for mini-splits or other condensing units
  • Easy to view, backlit digital display
  • Bank of five L-L Surge Arresters
  • Built-in 60A Contactor
  • Waterproof, NEMA–rated 3R enclosure for outdoor use
  • Easy installation and setup
Additional information
Anti-short cycle time delay (adjustable)
0.5 to 10 minutes
Dimensions
8" x 10" x 6"
Enclosure
NEMA 3R rated Weather Resistant
FLA
60A
Frequency
53 Hz, 60 Hz
LRA
360A