Supco SHP200150 Pressure Switch | 200 PSI Open, 150 PSI Close
BRAND: Supco SKU: SHP200150
You save 15%
Pressure Switch, Open 200 PSI, Close 150 PSI
Availability:
Ships By May 23
Description
The SUPCO SHP200150 is a high pressure switches replacement for a wide variety of brands and applications. The SHP200150 has a 200 PSI Open and 150 PSI Close and a maximum burst pressure of 2800 PSI.
Applications
  • Heat pump systems
  • Air conditioning systems
  • Refrigeration Systems
Features
  • High pressure switch opens on pressure rise
  • Rated Voltage 24/120/240 VAC @ 50/60 Hz
  • Life at rated load: 100,000 cycles
  • ¼" SAE 45° female flare fitting with valve core depressor
  • Snap acting stainless steel hermetically sealed sensor
  • Small size and light weight for direct mounting
  • Excellent set point repeatability/stability
  • Wire is 18 AWG, 18" long
Additional information
Temperature
-31°F (-35°C) Min, 149°F (65°C) Max
UPC 687152146123
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Supco SHP200150 Pressure Switch | 200 PSI Open, 150 PSI Close”