Belimo AFX24-SR-S N4 Damper Actuator 2-10VDC 180 in-lb Spring Return NEMA 4X
BRAND: Belimo SKU: AFX24-SR-S N4
This product is only available to licensed contractors that are members of our TradesElite program.
*Already a member? login
Description
Features:
  • Torque motor 180 in-lb [20 Nm]
  • Nominal voltage AC/DC 24 V
  • Control Modulating
  • Position feedback 2…10 V
  • 2x SPDT
  • NEMA 4X
Additional information
Application
Duct
Actuator Type
Fail-safe
Control Type
Modulating (2-10VDC; 4-20mA w/ 500Ω resistor)
Control Voltage
24 VAC/VDC
Fail Safe Mode
Spring Return
Torque
180 lb-in (20 N·m)
Rotation Angle
95 deg (Adjustable)
Auxiliary Switch Quantity
2
Ambient Temperature Range
-22 to 122°F (-30 to 50°C)
Dimensions
12.99 in L x 6.77 in W x 7.92 in H
Ingress Protection Rating
NEMA 4X
Noise Rating
40 dB(A) (motor), 62 dB(A) (fail-safe)
Warranty
5 years
Power Type
Electric
UPC 268620875037
AFX24-SR-S N4 Product Sheet
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Belimo AFX24-SR-S N4 Damper Actuator 2-10VDC 180 in-lb Spring Return NEMA 4X”